Charakteristika MŠ

Základní údaje o naší škole

Název příspěvkové organizace: Základní škola a mateřská škola, Hořiněves 4, 50306
IZO: 650056833
IČO:70983917
Ředitelka ZŠ a MŠ: Mgr. Simona Hvězdová
E-mail: zshorineves@seznam.cz

Odloučené pracoviště: Mateřská škola, Hořiněves 120, 50306
IZO MŠ: 107584263
Vedoucí učitelka MŠ: Lucie Jonášová
Telefon: 495 426 126
E-mail: ms.horineves@seznam.cz

Kapacita MŠ: 40 dětí
Provozní doba MŠ: od 6.00 hod. do 16.00hod
Zřizovatel školy: Obec Hořiněves

Lucie Jonášová, vedoucí učitelka MŠ
Aneta Hubáčková, třídní učitelka I. třídy Medvíďata (třída starších dětí)
Mgr. Bc. Jana Komárková, třídní učitelka II. třídy Broučci (třída mladších dětí)

Historie a současnost

Mateřská škola má v obci dlouholetou tradici. Předškolní vzdělávání probíhá již od roku 1962. Mateřská škola je dvoutřídní s celodenním provozem pro děti od 2 do 7 let. Od roku 2002 je příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je obec Hořiněves. Mateřská škola je součástí základní školy, školní družiny, školní jídelny a komunitní školy, jejíž vedení zajišťuje ředitelka ZŠ a MŠ Hořiněves. V mateřské škole probíhá postupně celková rekonstrukce vnějších i vnitřních prostor.

Areál mateřské školy se nachází v klidném bezprašném prostředí s dostatkem zeleně. Přízemní budova s pavilony mateřské školy a školní jídelny je propojena spojovací chodbou. Každá třída má svou učebnu, hernu, umývárnu, toaletu a šatnu. Jedna z heren slouží po obědě k odpočinkové činnosti na lehátku a druhá pro další vzdělávání dětí předškolních a dětí s odkladem školní docházky. U každé třídy je malá kuchyňka sloužící k výdeji jídel a mytí nádobí. Součástí mateřské školy je nově vybudované školní hřiště s atraktivními herními prvky. Po skončení vyučování v mateřské škole je toto hřiště zpřístupněno veřejnosti.

Děti jsou do tříd rozděleny dle věku. Učitelky pracují se stejně starými dětmi, které mají přibližně stejné rozumové i pohybové schopnosti. Při své práci se individuálně věnují dětem se specifickými vzdělávacími potřebami. Den je organizován tak, aby poskytoval dostatek prostoru pro hru, odpočinek a komplexní rozvoj osobnosti dítěte.

Mateřská škola spolupracuje s Pedagogicko-psychologickou poradnou v Hradci Králové a s klinickou logopedkou Mgr. Lacinovou z Hořic. Také každoročně probíhá screeningové vyšetření zraku dětí. Zároveň úzce spolupracujeme se Základní školou Hořiněves. Děti z naší MŠ pravidelně navštěvují program „Předškolička“, který probíhá v ZŠ Hořiněves. Budoucí prvňáčci se tak seznamují nenásilnou formou s prostředím ZŠ a navazují nová přátelství.

Zřizovatel školy zajišťuje svoz a odvoz dětí z obcí Račice, Lužany, Želkovice, Vrchovnice.

PODPORA MŠ HOŘINĚVES S REG. Č.
CZ.02.3.68/0.0/0.0/16_022/0007 226
je spolufinancován Evropskou unií.
Cílem této aktivity je poskytnout dočasnou personální podporu – školního asistenta mateřským školám. Aktivita umožňuje vyzkoušet a na určité období poskytnout větší podporu zejména dětem ohrožených školním neúspěchem.

Erudis