Základní škola a mateřská škola v Hořiněvsi je malá škola rodinného typu s přátelským přístupem ze strany učitelů i ostatních zaměstnanců. Součástí školy jsou základní škola, mateřská škola, školní družina, školní jídelna a komunitní škola.
Žáci základní školy jsou vzděláváni dle ŠVP pro základní vzdělávání. Pro žáky připravujeme zajímavé výukové projekty, skupinovou výukou a interaktivní pobyty v přírodě. Kapacita základní školy je 48 žáků, obvykle však navštěvuje školu okolo 25 žáků. Žáci jsou vyučováni v třídách s malými kolektivy. K výuce využíváme dvě útulné kmenové třídy, přírodovědnou učebnu s počítači a interaktivní tabulí, hudební učebnu, nově zrekonstruovanou tělocvičnu a přírodní učebnu s altánem. V odpoledních hodinách děti využívají služeb školní družiny. Pod vedením kvalifikované vychovatelky se všestranně rozvíjejí a učí se smysluplně využívat svůj volný čas ke hře, odpočinku a přípravě na výuku.
Mateřská škola má svůj samostatný areál. Již několik let jsou v mateřské škole stabilně dvě třídy, do kterých zařazujeme děti dle věku do kapacity 40 dětí. Každá třída disponuje vlastní učebnou, hernou, umývárnou s toaletami a šatnou. Jedna z heren slouží po obědě k odpočinkové činnosti a druhá pro další vzdělávání předškolních dětí. Paní učitelky se dětem intenzivně věnují a vymýšlejí spoustu zajímavých aktivit, úzce spolupracují s učiteli ze základní školy. Součástí komplexu mateřské školy je školní jídelna, kde se stravují děti z mateřské i základní školy.
První zmínky o škole v Hořiněvsi máme z roku 1717, kdy zde byl učitelem Jan Horák. Vyučovalo se v soukromém stavení vedle fary č. p. 14. Definitivně byl domek prohlášen za školu a upraven roku 1727. K farní škole byly přiřazeny obce Račice, Sendražice, Žíželeves, Jeřičky, Máslojedy, Vrchovnice, a Rodov.
Ke konci 18. století a na počátku 19. století si sousední obce zřizovaly samostatné školy, ale děti z Máslojed se vrátily zpět do Hořiněvsi. Jednotřídka se změnila na dvojtřídku. Protože stará škola už nestačila, byly obě třídy i byt učitele umístěny v zámku.
Roku 1886 opěd došlo k „odškolení“ Máslojed a tak hořiněveská škola klesla zpět na jednotřídku. V roce 1874 se počet žáků zvýšil, byla otevřena druhá třída a v roce 1891 dokonce třída třetí. Aby se žáci měli kde učit, musela být pronajata místnost v domě č. p. 69.
Nová školní budova stojí od roku 1900. Po několika dalších změnách v počtu tříd je škola dvoutřídní. Žáci 6.-9. ročníku dojíždějí do Cerekvice nad Bystřicí, do Všestar a do Smiřic.
MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ
Ministerstvo zdravotnictví jako správní úřad příslušný podle § 80 odst. 1 písm. g) zákona č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákon č. 258/2000 Sb.“), nařizuje postupem podle § 69 odst. 1 písm. i) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. k ochraně obyvatelstva a prevenci nebezpečí vzniku a rozšíření onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2 toto mimořádné opatření:
Všem osobám s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Italské republiky do České republiky, se nařizuje, aby bezprostředně po návratu do České republiky oznámily tuto skutečnost, a to telefonicky nebo jiným vzdáleným přístupem, svému registrujícímu poskytovateli zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost, nebo nemají-li registrujícího poskytovatele, pak jakémukoli poskytovateli v oboru všeobecné praktické lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost. Všem poskytovatelům zdravotních služeb v oboru všeobecné praktické lékařství nebo praktické lékařství pro děti a dorost se nařizuje, aby u osob s trvalým pobytem v České republice, které se v období od 7. března 2020 navrátí z pobytu na území Italské republiky do České republiky, rozhodli o karanténě podle § 2 odst. 7 písm. a) zákona č. 258/2000 Sb. v délce 14 dnů.
Toto mimořádné opatření nabývá platnosti dnem jeho vydání. Odůvodnění: Mimořádné opatření je vydáno v souvislosti s nepříznivým vývojem epidemiologické situace ve výskytu onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem s označením SARS-CoV-2 v Evropě. Vzhledem k výraznému šíření onemocnění COVID-19 na území Italské republiky (cca 4 000 případů) a skutečnosti, že dominantní počet nakažených osob v České republice se nakazilo při svém pobytu na území Italské republiky, je nezbytné zamezit dalšímu šíření onemocnění COVID-19 z Italské republiky. Mimořádné opatření se vydává na základě souhlasného projednání s hejtmany všech krajů a primátorem hlavního města Prahy. Toto opatření je jedním z důležitých předpokladů zamezení šíření onemocnění COVID-19 způsobeného novým koronavirem SARS-CoV-2 na území České republiky. Neprodlená realizace tohoto opatření je nezbytná vzhledem k očekávanému návratu až několika desítek tisíc osob z Italské republiky, a proto den nabytí účinnosti tohoto mimořádného opatření je den jeho vydání.
Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA ministr zdravotnictví
Hořiněves 4
503 06 Hořiněves
IČ: 70983917
+420 778 487 017 - Základní škola
+420 495 426 126 - Mateřská škola
+420 495 426 126 - Jídelna